Специалност СИСТЕМИ ЗА СИГУРНОСТ
КВАЛИФИКАЦИОННА ХАРАКТЕРИСТИКА
ОБРАЗОВАТЕЛНО-КВАЛИФИКАЦИОННА СТЕПЕН “БАКАЛАВЪР”

Специалността “Системи за сигурност” (СС) е предназначена да подготвя кадри с широко профилна квалификация в областта на сектора за сигурност с образователно-квалификационна степен “бакалавър”, способни да се реализират успешно в различните системи на този сектор.
Завършилите успешно обучението си получават необходимата квалификация за работа в различни управленски и административни звена в структурите на сектора за сигурност, Гражданската защита, областните и общинските администрации, кметствата, занимаващи се с въпросите на управлението на сигурността и на мобилизационните ресурси (материални и човешки), както и за експертна дейност в различни неправителствени организации.
Основни изисквания към завършилите бакалавърска образователно- квалификационна степен:
1. Да познават структурата на държавата, институциите на политическата власт и основните характеристики на гражданското общество. Да разграничават властите и функциите им свързани управлението на държавата. Да се запознаят с основите на правото.
2. Да знаят административната теория и основните функции и задачи на държавната и местната администрация.
3. Да притежават специализирана осведоменост за международните системи за сигурност както и способите и организацията за осигуряване на съвместимост и координиране с тях.
4. Да знаят закономерностите и характеристиките на сложните системи. Да могат да формират процесите за създаването на сложните системи и да разработват основните процедури за декомпозиране и анализ на същите.
5. Да анализират социалните системи, като определят спецификата и основните параметри на динамиката и устойчивостта им. Да могат да идентифицират факторите, които влияят на социалните системи и на държавата и да формират адекватни механизми за привеждането им в съответствие със заложения алгоритъм за функциониране. Да познават стратегиите за устойчиво развитие на организациите и на държавата като цяло.
6. Да познават нормативните документи регламентиращи изграждането и защитата на националната сигурност.
7. Да познават организцията и задачите на структурите обезпечаващи отбранителната сигурност, обществения ред, гражданската защита, разузнаването и контраразузнаването и дипломацията.
8. Да притежават знания за информационните, комуникационните и системите за осигуряване на ресурси за националната сигурност в условията на екологична целесъобразност.
9. Да познават основите на мениджмънта и способите за оптимизиране на решенията и вземането им в условия на риск и неопределеност. Да могат да използват съвременни методи за ръководене на звена от подсистемите на националната сигурност и да планират защитата им.
10. Да имат специализирани знания и да могат да прилагат основните процедури при управление на кризи от невоенен характер.
11. Да могат да прилагат политики за въздействие върху подсистемите на НС и да изпълняват контролно-регулативни функции.
12. Да притежават умения за работа в екип и комуникативни умения, приспособими към спецификата на общуването в различни социални сфери и с различни адресати.
За обучение по специалността се използват следните приоритетни направления и технологии:
-създаване на условия за творчество, чрез осигуряване на проблемен характер на занятията;
- внедряване на система за самостоятелно овладяване на знания за личностно и ориентирано обучение;
-използване на игровото, ситуативното и виртуалното моделиране;
-разширяване на комуникативно-диалоговите видове и форми на организация на учебния процес;
- всестранно информационно, компютърно, материално-техническо и учебно– методическо осигуряване на подготовката на специалистите.
Образователно–квалификационната степен “бакалавър” се придобива в рамките на четири учебни години (осем семестъра) за редовна и дистанционна форма на обучение.
Обучението завършва с полагане на писмен държавен изпит. Дипломиралите се получават професионална квалификация “Мениджър по системи за сигурност”.